ταπετσαρια ουρανος

Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Υπάρχουν λέντ θερμού και ψυχρού φωτός. Τα θερμού δεν φέγγουν πολύ, τα ψυχρού θαμπώνουν (προσοχή στα παιδιά-δεν πρέπει να τα κοιτάν κατάφατσα). Η πλαφονιέρες έχουν ημιδιαφανές κάλημα κι έτσι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ψυχρού φωτός. Κάτι άλλο με τα λέντ του μέτρου, υπάρχουν 5βάτ και 15βάτ το μέτρο. Τα 15βάτ καίνε 1,2αμπέρ και είναι πολύ να τα καίς πολύ ώρα. Τα 5βάτ είναι υπέρ αρκετά (0,4 αμπέρ), άσε που δεν θές ένα μέτρο..
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

t3 syncro tool έγραψε: Επίσης μιά που τα έχεις βγάλει πέρνα και μιά πλεξούδα καλώδια στα κανάλια δεξιά, αριστερά.
Ποτέ δέν ξέρεις στο μέλλον τι θα χρειαστείς
Νομίζω ότι όποιος κάνει δουλιές μέσα καλά είναι να τραβάει καλώδια (δεν χρειάζεται από ηλ. αυτοκινήτου-κοινά καλώδια ηλεκτρολογικά, με 5-6 εσωτερικά, λίγο χοντρά όμως, γιατί δεν ξέρεις πού μπορεί να τα χρησιμοποιείσεις)
Για μεγαλύτερη προστασία από γδάρσιμο (λόγω τρανταγμών) τα περνάς κι μέσα από ένα σωλήνα-αν και μπορείς να αγοράσεις από την αρχή ενισχυμένα.
Όταν το είχα λύσει για βάψημο, τράψηξα μια γραμμή από πάνω (μέσα από μπροστινή κολώνα, μετά οροφή) κι ένα από κάτω, στο χώρο της μηχανής (να φώτα ομίχλης, να υαλοκαθαριστήρας, να κάνα μπριζάκι, χρειάζονται)
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από sotyanif »

Νομίζω η πρόταση του Σταύρου ,για σταθερή επένδυση ,είναι η πιο απλή και εύκολη και ..όμορφη.

Για την πλαϊνή στήριξη ,εγώ είχα βρεί ένα αλουμινένιο προφίλ σε σχήμα κλειστού J.
Και αυτό γιατί ήθελα να καταφέρω να έχει κούρμπα ο ουρανός!!
Λόγω του ότι το δικούνητο κάμπερ έχει απο πάνω του την ανοιγώμενη οροφή και την μπαγκαζιέρα μπροστά,το θέμα ...μόνωση δεν με απασχόλησε πολύ.
Χρησιμοποίησα 3άρι στυροπόρ(φελιζόλ)και έβαλα για ουρανό ,αεριζόμενο πάνελ απο πεπιεσμένο χαρτί για λιγότερο βάρος και λευκό για να δώσω φως .
100_3481.JPG
100_3488.JPG
100_3487.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Μηπως ξερει καποιος τι χρειαζεται για τον υαλοκαθαριστιρα πισω :?:
Πρώτα πρώτα θέλεις πόρτα πίσω να έχει τρύπα για υαλοκαθαριστήρα και τρύπες πάνω αριστερά και δεξιά για ρεύμα και νερό. Επίσης και το σασί πρέπει να έχει τρύπες για να περάσουν. (νομίζω δεν έχουν όλα)
Αν υπάρχουν αυτά τότε θέλεις παγουράκι και μηχανισμό υαλοκαθαριστήρα, καλωδιώσεις και χειρστήριο (μανήσιο-οπότε θέλεις πολά ηλεκτρολογικά ή κουμπιά στο ταμπλώ έξτρα). Το παγουράκι τα μανήσια το έχουν πίσω δεξιά μέσα στην καμπίνα (εγώ το βίδωσα μέσα στην πίσω πόρτα-χωράει και γλυτώνεις τη διαδρομή του νερού). Καλώδια θέλεις: ρεύμα για παγουράκι και ρεύματα για μοτέρ (ένα αν θέλεις μόνο μια ταχύτητα, 2 και ρελέ αν θέλεις και διακοπτόμενο) και για το καθένα γήωση-τα γηώνεις στο σασί. Τα ρεύματα όμως πρέπει να ρθούν από μπροστά και να περνάν από ασφάλειες. Εγώ τα έχω ετοιμάσει αλλά δεν τα σύνδεσα γιατί έχω πίσω πλαστικό τζάμι και δεν κάνει-θα γρατζουνιθεί.
Τί να πώ, μεγάλη δουλιά είναι η εγκατάσταση. Ένας που το ξανασκεφτηκε, όταν βρέχει, δένει την πεθερά του από πίσω, της δίνει κι ένα πανί και καθαρίζει!!!! Το βρήκε πιό οικονομικό και με πολλαπλά άλλα οφέλη.......
Born to ruuuunnn!!!!
panagiotis patra
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 27 Μαρ 2013 2:29 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από panagiotis patra »

προς το παρων θα περασω τα καλωδια οσο για την πεθερα ευχαριστω δεν θα παρω χαχαχαααα, οχ η γυναικα μου την πατησααααααα
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από stavros syncro »

panagiotis patra έγραψε:προς το παρων θα περασω τα καλωδια οσο για την πεθερα ευχαριστω δεν θα παρω χαχαχαααα, οχ η γυναικα μου την πατησααααααα
:lol: :lol: :lol:
Syncro 16'' 1.8T
topaz

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από topaz »

=
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topaz την Πέμ 17 Απρ 2014 4:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από stavros syncro »

topaz έγραψε::lol: Πρέπει να υπάρχει κουμπί διαφυγής για αυτές τις περιπτώσεις.

Να σου βγάζει πχ στην οθόνη Pacman
:lol: :lol: :lol:
Syncro 16'' 1.8T
panagiotis patra
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 27 Μαρ 2013 2:29 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από panagiotis patra »

είναι σαν το ανέκδοτο με το κόψιμο , ούτε να σκεφτείς προλαβαίνεις ούτε να ανάψεις το φως
panagiotis patra
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 27 Μαρ 2013 2:29 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ταπετσαρια ουρανος

Δημοσίευση από panagiotis patra »

Το σαββατο πηρα φιλεζολ 2 ποντους πυκνο εναντι 14€ και αρχησα μονταρισμα
vw t3 4x4 001.jpg
δεν θα ελεγα ατι δυσκολευτικα,ηταν σχετικα ευκολο και
το αποτελεσμα της μονοσης ηταν αυτο
vw t3 4x4 004.jpg
φτιαχτικαν μπαλενες απο ηλεκτρολογικη σωληνα για το στερεωμα του φελιζολ(αν και ειχε σφηνωθει καλα)
vw t3 4x4 011.jpg
εγινε δοκιμη στο δρομο για τιχον τριξιματα(ευτυχος οχι) και τωρα περιμενω να μου φερουν την πεμπτη μια ειδικη κολα ταπετσαριας(οχι βενζινοκολα απλη) για το τελικο αποτελεσμα,επισης περαστικαν καλωδια αναμονες απο μπροστα μεχρι πισω και απο τις δυο μεριες οπος πολυ σωστα μου υποδιξατε :!: :!: :!:

και μετα σκαει μυτη ο πιτσιρικας μου(ο οδηγος) μαζι με την αδελφη του(παραθυρο συνοδηγου),και ολοι την πιτσιρικοπαρεα τους και καπου εκει τελειωνει η εργασεια γιατι οπος λεει και ο ζηκος (μπακαλογατος)ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ :lol: :lol: :lol:
vw t3 4x4 005.jpg
Συγνωμη για τα ορθολογικα μου λαθη αλλα ποτε δεν ημουν καλος, οσο για την διωρθοση τους μεσω του υπολογιστη σημαινει αλιωση χαρακτηρα χαχαχαχα(βαριεμαι)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”