Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

syncrogr
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2013 4:55 pm
Τοποθεσία: ΒΑΣΙΛΗΣ Τρίπολη

Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από syncrogr »

Όπως συστήθηκα εχθές γράφοντας 1η φορά στη σελίδα σας είμαι νέο μέλος. Έχω βρει λοιπόν το παρακάτω αυτοκίνητο το οποίο σας περιγράφω με λεπτομέρειες (ελπίζω να μην γίνω κουραστικός) το οποίο μου έχει κάνει καλή εντύπωση λίγο που το οδήγησα και με μια πρώτη ματιά! :

TRANSPORTER T3 Syncro 2.1L #DJ, 14'', 1991, ''κλειστό'', ελληνικό, με ''κάρο'' μπρος-πίσω, χρώμα Dove Blue Metallic, άδεια αγροτικού(αυτό με εξυπηρετεί), το χρώμα της μάνας του, 1ο χέρι, 240.000χλμ, λάστιχα καινούργια, αμάξωμα σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, καθίσματα με μπράτσα, κοτσαδόρος γνήσιος (τον έβαλε αφού το είχε αγοράσει), η συρώμενη έχει τζάμια, μπάρες οροφής, πίσω καθίσματα(όχι γνήσια), καινούργιες δισκόπλακες-τακάκια και σιαγόνες, και ….τιμή 4.500€ (δεν κατεβαίνει άλλο).

Γενικά φαίνεται προσεγμένο, το έκανα μια μικρή βόλτα (φυσικά θα υπάρξει και επόμενη), και αυτό που διαπίστωσα είναι ο σκληρός συμπλέκτης, τις ταχύτητες τις έπαιρνε μια χαρά.
Τι θα πρέπει λοιπόν πιστεύετε να προσέξω πριν την αγορά του που ύστερα ίσως μου βγάλει πρόβλημα ή και θα στοιχίζει πανάκριβα η επισκευή του ενώ μπορώ να το διαπιστώσω έγκαιρα. Πώς μπορώ (αν αυτό είναι δυνατό) να ελέγξω γενικότερα σασμάν, Visco, διαφορικά ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με το σύστημα μετάδοσης κίνησης; Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο έχει και κάποια χιλιόμετρα πάνω του.
Μπορώ να καταλάβω κάποια από αυτά οδηγώντας το ή πρέπει να το πάω σε συνεργείο (όπου δεν γνωρίζω κάποιο εδώ Αθήνα) να το σηκώσουμε κ.λ.π.; (υπόψη δεν έχω ξαναοδηγήσει SYNCRO).Αναφορικά το αυτοκίνητο βρίσκεται Αθήνα και πωλείται λόγω αγοράς καινούργιου το οποίο αναμένεται περίπου 10/3.
Στον κύριο που το πουλάει προσπαθώ να μην το δείχνω αλλά το έχω καψουρευτεί το αυτοκίνητο.
Γι’ αυτό περιμένω τη βοήθεια σας ώστε να αποφασίσω να το πάρω ή να το απορρίψω και να ψάξω για κάποιο άλλο.

Ευχαριστώ πολύ !!!
Γιατί το Τ3 για μένα είναι το μοναδικό όχημα που σε ταξιδεύει και χωρίς να το οδηγείς!
pada
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ 22 Νοέμ 2012 7:14 pm

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από pada »

Καμμιά φωτό υπάρχει; πού το βρήκες; το έχει στο car ή κάπου αλλού να το δούμε;
syncrogr
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2013 4:55 pm
Τοποθεσία: ΒΑΣΙΛΗΣ Τρίπολη

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από syncrogr »

Δεν υπάρχει φωτογραφία προς το παρον.Θα έχω σε λίγο.Βεβαια οταν θα εχω δεν είμαι σιγουρος αν θα καταφερω να τις ανεβασω,πρωτη φορα συμμετεχω σε forum.
Ημουν με το παπι,ειδα τον κυριο να το οδηγαει στο αντιθετο ρεύμα,αναστροφή και τον σταματησα.Δεν είχε βάλει ακόμα πωλειτηριο διοτι περιμενει να του ερθει το καινουργιο του αυτοκινητο.
Γιατί το Τ3 για μένα είναι το μοναδικό όχημα που σε ταξιδεύει και χωρίς να το οδηγείς!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Βασίλη καλό μου ακούγετε το τουτού, όπως το περιγράφεις.
Έχει όλο το πακέτο. Και τα χρήματα, άν δέν θέλει κάτι ακριβό να του ρίξεις (Βάψιμο ή κάτι μηχανικό) είναι οριακά καλά.
Τα 4.000 βέβαια θα ήταν το καλύτερο.
Στα 250.000 χλμ. θα θέλει Visco οπως και δήποτε, εκτός και άν το έχει αλλάξει. Θα το δούμε αυτό αύριο. Θα σου γράψουμε πώς να το ελέγξεις στην επόμενη βόλτα.
Απο εμένα σε 2 σημεία μπορώ να σε βοηθήσω.
1)Άν μπορείς να τον φέρεις μιά μέρα στο Μενίδι να το πάμε στον μηχανικό να το σηκώσουμε να μετρήσουμε συμπίεση και να δούμε το Visco, θα ήταν τέλειο. Σκέψου το.
2)να μου στείλεις με ΠΜ τον αριθμό κυκλοφορίας να κοιτάξω άν έχει μεγάλα ατυχήματα και ζημιές.

Το καλύτερο στο άφησα στο τέλος όμως.
Άπαξ και το έχεις καψουρευτεί το αυτοκίνητο την πάτησες.
Έπαθες αυτό που είχα γράψει κάποτε σε ένα άλλο παιδί που έψαχνε και αυτός.
Σου έκλεισε το μάτι, σου έκανε κλίκ. Τέλος. Το ερωτεύτηκες.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από elgreco »

Απο την περιγραφη ακουγεται σαν ενα Τ3 που κυκλοφορει στην περιοχη της Νεας Ιωνιας. Αληθευει;
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από elgreco »

Πρωτη φορα ακουω να εχει καποιος Syncro και να το πουλαει γιαν να παρει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκινητο. Συνηθως πουλας το Syncro γιαν να παρεις Syncro!
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
syncrogr
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2013 4:55 pm
Τοποθεσία: ΒΑΣΙΛΗΣ Τρίπολη

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από syncrogr »

Ωραία,και αν βρίσκουμε Visco,κοστος και ολα τα σχετικα σε περιπτωση που χρειαζεται αλλαγη.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι Αρ.Κυκλ. αλλά θα το μάθουμε και ελπίζω να καταφερουμε να ανέβουμε Μενίδι αφου πρώτα το κάνω μια βόλτα τσεκάροντας αυτά που θα πούμε.Βέβαια ο κύριος που το έχει θα λείψει για καμιά εβδομαδα επαρχια και ισως πρεπει να περιμένω αναγκαστικά να επιστρεψει για να δουμε τα παραπάνω.
Και όντως........το καλύτερο μου το άφησες στο τέλος
Γιατί το Τ3 για μένα είναι το μοναδικό όχημα που σε ταξιδεύει και χωρίς να το οδηγείς!
syncrogr
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2013 4:55 pm
Τοποθεσία: ΒΑΣΙΛΗΣ Τρίπολη

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από syncrogr »

elgreco έγραψε:Πρωτη φορα ακουω να εχει καποιος Syncro και να το πουλαει γιαν να παρει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκινητο. Συνηθως πουλας το Syncro γιαν να παρεις Syncro!
Ακριβώς!!!!!Δικό μου το λάθος-παράληψη.....όντως περιμενει το καιννούργιο του αυτοκίνητο το οποίο όμως είναι το τελευταίο TRANSPORTER 4MOTION.
Δεν θέλει να το πουλήσει, μου είπε οτι αναγκάστικά το δίνει γιατί δεν επιτρέπεται να έχει 2 αγροτικά στο όνομα του(δεν ξερω αν ισχύει)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος syncrogr την Κυρ 17 Φεβ 2013 3:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιατί το Τ3 για μένα είναι το μοναδικό όχημα που σε ταξιδεύει και χωρίς να το οδηγείς!
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από elgreco »

syncrogr έγραψε:
elgreco έγραψε:Πρωτη φορα ακουω να εχει καποιος Syncro και να το πουλαει γιαν να παρει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκινητο. Συνηθως πουλας το Syncro γιαν να παρεις Syncro!
Ακριβώς!!!!!Δικό μου το λάθος-παράληψη.....όντως περιμενει το καιννούργιο του αυτοκίνητο το οποίο όμως είναι το τελευταίο TRANSPORTER 4MOTION
Εξακολουθει να ειναι δικο του το λαθος γιατι πουλα το Syncro για να αγορασει το 4ΜΟΤΙΟΝ.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Υποψήφιο T3 SYNCRO για αγορά

Δημοσίευση από elgreco »

Τι κριμα να μην το ειχες ηδη αγορασμενο το Τ3. Τοσες φορες κατεβηκα Τριπολη μεσα στο 2012. Θα μπορουσαμε να τα βολταρουμε στους αγροτικους δρομους του Μαιναλου.
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”