Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Άβαταρ μέλους
Hellenic Vanagon
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012 3:47 pm
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από Hellenic Vanagon »

syncro16gr έγραψε:
Hellenic Vanagon έγραψε:
syncro16gr έγραψε:
1)Νομίζω πως το "κουδούνισμα" οφείλεται στα κενά στο σετ κορώνα-πηνιόν, που προκαλούνται με το χρόνο και τη φθορά που προκαλεί η μόνιμη τετρακίνηση.

2)Έβαλα το ντεκάπλερ και ησύχασε ;)
1)Λάθος!

2)Λάθος!

(Με όλο τον σεβασμό!)
1. Δεν έχω αποδείξεις, αλλά καθώς το σετ κορώνα-πηνιόν έχει λοξά "δόντια", θεώρησα ότι είναι πιο ευάλωτο απ' ό,τι τα ίσια γρανάζια του καρέ. Μπορεί να είναι κι έτσι που λες.

Παρόμοιο καρέ έχει και πίσω. Μόνο το μπροστά φθείρεται;

2. Μα ησύχασε σου λέω! Δεν το πιστεύεις;
1)Θα το δεις στην πορεία.

2)Ησύχασε, αλλά υποβαθμίστηκε δραματικά η εντός δρόμου συμπεριφορά, από αυτή ενός γρήγορου και άνετου σπορ αυτοκινήτου, σε εκείνη ενός βαν.

Και η διαφορά, και στην ασφάλεια, είναι τόσο σημαντική που δεν θα έπρεπε ποτέ, για κανένα οικονομικό η τεχνικό λόγο, να προτείνεται κάτι τέτοιο!

Ακόμα, επειδή μπορεί σε πολλούς να περνάει η ιδέα ότι στην χειρότερη, το SYNCRO μετατρέπεται, με το decoupler, σε ένα 2WD, η αλήθεια είναι πως αποκτάει πολύ χειρότερη συμπεριφορά σαν 2WD από το δικίνητο αδελφάκι του εντός δρόμου, επειδή υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην ανάρτηση, διαφορές που έχει επιβάλει ο σχεδιαστικός προσανατολισμός για την εκτός δρόμου κίνηση.
The Syncro Heresy
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

Hellenic Vanagon έγραψε:
... Ακόμα, επειδή μπορεί σε πολλούς να περνάει η ιδέα ότι στην χειρότερη, το SYNCRO μετατρέπεται, με το decoupler, σε ένα 2WD, η αλήθεια είναι πως αποκτάει πολύ χειρότερη συμπεριφορά σαν 2WD από το δικίνητο αδελφάκι του εντός δρόμου, επειδή υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην ανάρτηση, διαφορές που έχει επιβάλει ο σχεδιαστικός προσανατολισμός για την εκτός δρόμου κίνηση.
Το ξέρω, το νιώθω! Είμαι από τους "υποστηρικτές" του Visco, αλλά αναγκάστηκα τα βάλω decoupler, κρατώντας το visco.

Και λέω αναγκάστηκα, κυρίως γιατί δεν κατάφερα να φτιάξω ένα αθόρυβο μπροστινό διαφορικό, μετά το σπάσιμο της φουρκέτας του μπλοκέ! Και ήταν αδύνατον να βρω μεταχειρισμένο με σχέση 5.83.

Έτσι, πορεύομαι με την ανασφάλεια του "non Syncro" στα on road ταξίδια και τα βγάζω πέρα και στους γκρεμούς (!) ή στα χιόνια, με έγκαιρο :oops: coupling...
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
htsopelas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 13 Μαρ 2013 10:26 am
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από htsopelas »

καλη τυχη!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

htsopelas έγραψε:καλη τυχη!
Όλοι τη θέλουμε ;)
+ "...και χείρα κείνει", όμως...
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από stavros syncro »

syncro16gr έγραψε:
Hellenic Vanagon έγραψε:
... Ακόμα, επειδή μπορεί σε πολλούς να περνάει η ιδέα ότι στην χειρότερη, το SYNCRO μετατρέπεται, με το decoupler, σε ένα 2WD, η αλήθεια είναι πως αποκτάει πολύ χειρότερη συμπεριφορά σαν 2WD από το δικίνητο αδελφάκι του εντός δρόμου, επειδή υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην ανάρτηση, διαφορές που έχει επιβάλει ο σχεδιαστικός προσανατολισμός για την εκτός δρόμου κίνηση.
Το ξέρω, το νιώθω! Είμαι από τους "υποστηρικτές" του Visco, αλλά αναγκάστηκα τα βάλω decoupler, κρατώντας το visco.

Και λέω αναγκάστηκα, κυρίως γιατί δεν κατάφερα να φτιάξω ένα αθόρυβο μπροστινό διαφορικό, μετά το σπάσιμο της φουρκέτας του μπλοκέ! Και ήταν αδύνατον να βρω μεταχειρισμένο με σχέση 5.83.

Έτσι, πορεύομαι με την ανασφάλεια του "non Syncro" στα on road ταξίδια και τα βγάζω πέρα και στους γκρεμούς (!) ή στα χιόνια, με έγκαιρο :oops: coupling...
Θανάση 5,83 φοράνε μου φαίνεται και πολλά πετρέλαια...εάν θέλεις πες μου δόντια κλπ για να ρωτήσω τον Χριστόφορο εάν έχει (μάλλον έχει), και εάν είναι να κατέβεις κάτω αγρίνιο να στο φτιάξει...εννοείται ότι λόγο εμένα θα έχεις και ειδική τιμή. Ότι θέλεις με ενημερώνεις....
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

Σ' ευχαριστώ φίλε Σταύρο!
35:6 τα δοντάκια μου ;)
Όταν έχεις ευκαιρία ρώτησέ τον, ξέρεις όταν έχουμε Τ3, δεν βιαζόμαστε :lol:
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από nikos vanagon »

εγω στο δικο μου σασμαν εκανα το εξης ολα τα κινουμενα μερη και αξονες τα εβαλα σε ενα κατσαρολακι και τα ζεστανα στους 150 βαθμους με motorkote για 10 λεπτα οποτε απεκτησαν την επιστροσή που υποσχεται μετα εδεσα με καλα ρουλεμαν και γεμισα με καλη συνθετικη βαλβολινη ελαφρως πιο ψηλη απο αυτη που λεει ο κατασκευαστης για να εχω αυξημενη ροη. προσοχη οσο πιο πηχτη δεν σημαίνει και καλυτερη λιπανση εκει που την χρειάζεται το σασμαν στα γκαζια και στην υπερστροφια να μην καταφερει να εισχωρήσει οσο πρεπει φυσικά. εβαλα και ενα μοτορκοτε στα λαδια και απο τοτε μονο αιμα φτυνει και ειναι αψογο :D
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από syncro16gr »

Ευχαριστώ φίλε Νίκο :D
Διάβασα ότι τα motorkote μετονομάστηκαν σε superdynamic. Έψαξα και βρήκα αυτές τις βαλβολινες, εμπλουτισμένες με αντιτριβικό superdynamic.
Αλλιώς, ποιο είναι το motorkote που προτείνεις;
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από nikos vanagon »

Λαμπριανιδη στον Πειραια (295ml = 17.60eu το original motorkote use apo eki genithikai olla ta ala einai maimoudes
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα σε κιβώτια ταχυτήτων Τ3

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Αυτό είναι το site του Λαμπριανίδη για αγορά απο επαρχία με δωρεάν αποστολή.
http://www.trade-wind.gr/chemical/maint ... rkote.html
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ”