Aπορια Μεγαλη

Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από nikos vanagon »

δυστυχως εκει που βρισκεται ο κινητήρας μονο με ιντερκουλερ νερου θα κανες νοικοκυρεμένα δουλεια επειδη δεν μπορεις να τραβηξεις τοσο μακρια σωληνες εισαγωγης to water intercooler τοποθετηση κοντα και στελνει μετα το νερο με μικρα σολινακια σε ενα ψυγει εχει πιο σταθερη θερμοκρασια λογο τισ θερμοχοριτικοτιτασ του νερου αλλα δεν ειναι και πολυ τσαμπουκασ
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από nikos vanagon »

ο λογοσ που χρησιμοποιω water igection ειναι οταν εχω φτασει τον κινιτιρα περα απο καθε οριο και ειδικα σε βενζινη. σε πετρελεο δεν θα σου αποδοση κατι
Άβαταρ μέλους
Γιάννης - Μεσολόγγι
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ 24 Σεπ 2012 12:21 am

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από Γιάννης - Μεσολόγγι »

Δημήτρη, η εταιρεία από το link που έστειλες εδρεύει στο Seevetal, μια συνοικία νότια της πόλης του Αμβούργου. Προ πεντέμιση χρόνων πήγα στο Seevetal και αγόρασα το multivan που έχω για οικογενειακό. Αργότερα και ενώ είχα δει αυτή τη συσκευή ψεκασμού νερού στον Busman και την Tina-Syncro services, αναζητώντας στο διαδίκτυο πληροφορίες έπεσα πάνω σε αυτή την εταιρεία Snowperformance.
Δεν έχω άποψη πως δουλεύουν στην πράξη όλα αυτά. Πιθανά για τα πετρέλαια και ιδιαίτερα για τα πισωμήχανα είναι καλό το υδρόψυκτο intercooler. Το ίδιο λέει και ο Νίκος αν κατάλαβα σωστά.
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από nikos vanagon »

θα ανασανει το μοτερακι με δροσερο οξυγονο
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από stavros syncro »

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι κάνει το water intercooler ακριβώς? Απ ότι κατάλαβα περνάει τον αέρα της εισαγωγής μέσα από το intercooler (δηλαδή τις ψύκτρες) αλλά αυτές αντί να ψύχωνται από το αέρα που περνάει από μέσα τους, ψύχεται με κάποιο τρόπο από το νερό που με την σειρά του το νερό έχει ήδη κρυώσει από ένα δεύτερο ψυγείο που το βάζεις όπου θέλεις μιας και η κίνησή του γίνεται με αντλία απ΄οτι κατάλαβα...Σωστά??? Εγώ που φοράω βενζίνη 20V θα μπορέσει να μπει ή θα έχω πρόβλημα με αισθητήρες κλπ???

Υπάρχει κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει???
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από BUS1988 »

stavros syncro έγραψε:Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι κάνει το water intercooler ακριβώς? Απ ότι κατάλαβα περνάει τον αέρα της εισαγωγής μέσα από το intercooler (δηλαδή τις ψύκτρες) αλλά αυτές αντί να ψύχωνται από το αέρα που περνάει από μέσα τους, ψύχεται με κάποιο τρόπο από το νερό που με την σειρά του το νερό έχει ήδη κρυώσει από ένα δεύτερο ψυγείο που το βάζεις όπου θέλεις μιας και η κίνησή του γίνεται με αντλία απ΄οτι κατάλαβα...Σωστά??? Εγώ που φοράω βενζίνη 20V θα μπορέσει να μπει ή θα έχω πρόβλημα με αισθητήρες κλπ???

Υπάρχει κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει???
Ακριβώς Σταύρο, αυτό που περιγράφεις είναι το water-air intercooler, το οποίο λύνει το πρόβλημα των Τ3 στα οποία δύσκολα μπορείς να εξασφαλίσεις φυσική ροή αέρα για ένα air-air intercooler, μια που η μηχανή είναι πίσω και το intercooler πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην τουρμπίνα.
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από stavros syncro »

Θέμη καλημέρα...το ψυγείο μπορεί να φτάσει δηλαδή και μπροστά ή θα πρέπει να είναι κάπου κοντά στο intercooler πχ κάτω από το αυτοκίνητο??? Η απόσταση που κάνει το νερό παίζει ρόλο???
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από nikos vanagon »

οπου θες
Άβαταρ μέλους
nikos vanagon
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2012 11:12 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από nikos vanagon »

οπου θες οταν η τουρμπινα συμπιεζει ζεσταίνει τον αερα και για να μιν εχοθμαι διασαρεστεσς προαναφλεκσισ μπενει το ιντερκουλερ
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από stavros syncro »

nikos vanagon έγραψε:οπου θες
Στην ουσία δηλαδή είναι ένα extra κλειστό κύκλωμα νερού που δουλεύει αυτόνομα....μέσο του νερού απορροφάει την θερμοκρασία από τον αέρα που είναι ζεστός και πάει στην εισαγωγή κρύος (ας πούμε)...άρα όταν είμαι με το syncro μου σε μια ανηφόρα στο βουνό με 1η ταχύτητα και 5χιλ/ώρα έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα απ ότι με το κλασικό intercooler που πρέπει να έχει ροή αέρα (με τον ένα ή άλλο τρόπο) για να ψύξει....Τώρα κατάλαβα τι είναι το water cooler...ευχαριστώ παιδιά...προς τα εκεί με βλέπω....

Νίκο πως μπορούμε να μάθουμε ποιος το φτιάχνει και πως και πόσο θα κοστίσει?????
Syncro 16'' 1.8T
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”