Aπορια Μεγαλη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από elgreco »

Ξεβιδωσα το αριστερο πισω φωτιστικο σωμα.Απο πισω ανακαλυψα οτι ο σωληνας που ενωνει το φιλτρο (μιλαμε για VW 1.9 TD) με το snorkel ειναι ανυπαρκτος. Επειδη ομως συμβαινει αυτο, ανακαλυψα ενα μικρο μοτερακι (αερα;) το οποιο ακριβως κανει τι;
Εχει συνδεδεμενο πανω του ενα υφασματινο (;) σπειρωτο σωληνα, περιπου 40 cm, που ομως δεν συνδεεται πουθενα. Γνωριζει κανεις τον λογο υπαρξης του;
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από BUS1988 »

Την ίδια απορία είχα και εγώ όταν μετά από μία παρατεταμένη ανάβαση και αφού έφτασα και έσβησα το μοτέρ (1600 TD τότε), άκουγα ένα μοτεράκι να δουλεύει από την αριστερή εισαγωγή αέρα!
Μετά ανακάλυψα ότι υπάρχει όντως ένα μοτεράκι που η δουλειά του είναι να φυσάει αέρα στο τούρμπο για να το κρυώνει όταν υπερθερμανθεί! Βέβαια από τότε που έβαλα τον Tdi δεν το ξανάκουσα ποτέ.
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από elgreco »

Kαλα, Θεμη, με εχεις κατασκλαβωσει. Μηπως θυμασαι αν το φυσαει ετσι, γενικα ή υπαρχει καποια ειδικη θεση για το σωληνα;
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από BUS1988 »

Αν θυμάμαι καλά κατευθύνει τον αέρα πάνω στο μαντεμένιο κομμάτι του τούρμπο.
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Αυτό το έξτρα βεντιλατέρ αέρα το έχουν μόνο τα τούρμπο σύνκρο. Τον αέρα τον στέλνει πάνω από το τούρμπο με ένα ειδικό σωλήνα. Εγώ όταν το πήρα είχε ένα σωλήνα αποχέτευσης που πήγαινε προς τη μηχανή. Εκ των υστέρων βρήκα τον μανίσιο σωλήνα, ο οποίος όμως για να μπεί πρέπει να κατεβάσεις τη μηχανή. Έχω κάνει μιά πατέντα με σπιράλ σωλήνα, σαν αυτόν που βάζουμε στους αποροφητήρες στα σπίτια. ΄Σκέφτομαι να κάνω το βεντιλατέρ μή αυτόματο και να το ανοίγω εγώ όποτε θέλω, για να κρυώνει το τούρμπο. Κάτι θα κερδίσω ελπίζω...
Μου έχει δουλέψει στο παρελθόν όταν είχα προβλήματα με τα νερά και είχα άνοδο θερμοκρασίας μεγάλη. Τώρα με την νέα μηχανή δεν το άκουσα ποτέ.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από syncro16gr »

Πάντως να ξέρετε ότι οι εύκαμπτοι σπιράλ σωλήνες δεν είναι κατάλληλοι για προώθηση αέρα με μοτέρ διότι δημιουργούν ισχυρούς στροβιλισμούς και πολλές φορές σχεδόν μηδενική ροή αέρα!

Γι' αυτό ευθύνεται τόσο η υφή των τοιχωμάτων που δεν είναι λεία (σπιράλ) όσο και η ευκαμψία τους, η οποία λόγω του μοτέρ, δημιουργεί ταλαντώσεις :!: Ούτε καν για τους απορροφητήρες της κουζίνας δεν κάνουν, κι ας έχουν μπει στις περισσότερες :lol:
Κάνουν μόνο για φυσικό εξαερισμό...

Άρα η τυρβώδης (->turbo) ροή για την ψύξη του turbo κάτι δεν καταφέρνει καλά. Ίσως είναι πιο αποτελεσματικό να φυσάει "σκέτο"
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Σωστός... Εγώ την έκανα την μ......α.
Θα βρώ άλλη πατέντα....
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από elgreco »

syncro16gr έγραψε:Πάντως να ξέρετε ότι οι εύκαμπτοι σπιράλ σωλήνες δεν είναι κατάλληλοι για προώθηση αέρα με μοτέρ διότι δημιουργούν ισχυρούς στροβιλισμούς και πολλές φορές σχεδόν μηδενική ροή αέρα!

Γι' αυτό ευθύνεται τόσο η υφή των τοιχωμάτων που δεν είναι λεία (σπιράλ) όσο και η ευκαμψία τους, η οποία λόγω του μοτέρ, δημιουργεί ταλαντώσεις :!: Ούτε καν για τους απορροφητήρες της κουζίνας δεν κάνουν, κι ας έχουν μπει στις περισσότερες :lol:
Κάνουν μόνο για φυσικό εξαερισμό...

Άρα η τυρβώδης (->turbo) ροή για την ψύξη του turbo κάτι δεν καταφέρνει καλά. Ίσως είναι πιο αποτελεσματικό να φυσάει "σκέτο"
Αρα....τι προτεινεις; Σωληνα PVC; (Πριν ειχε σπιραλ σωληνα υφασματινο ή κατι παρομοιο)
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

H άποψή μου όχι Pvc...Θα λειώσει από τη θερμοκρασία του κινητήρα.. Εγώ θα βάλω κανένα παλιό κολάρο νερού να φυσά κατευθείαν στο τούρμπο. Θα προσπαθήσω όμως πρώτα να κάνω κάτι σαν κι αυτό που έχει από την μάνα του με συναρμολογούμενους μεταλικούς (από ηλεκτρική σκούπα) σωλήνες, ενωμένους με κολάρα νερού..... Αύριο θα ρίξω μιά ματιά για το πώς είναι το μανήσιο και θα σας το περιγράψω ακριβώς....
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
elgreco
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Τρί 11 Οκτ 2011 9:57 pm
Τοποθεσία: Αθηνα, Τριπολη, Alexandria,VA USA

Re: Aπορια Μεγαλη

Δημοσίευση από elgreco »

Και μια και μιλαμε για σωληνωσεις, τι χρησιμοποιειτε για να συνδεσετε την εισαγωγη με το snorkel; Γιατι μου λειπει και αυτο το κομματι. Μηπως εκει να βαλω το spiral;
3 πουλακια καθονται, στο Syncro και αγναντευουν
Τ3 Syncro 1.9 AAZ
Vanagon GL Syncro 2.1 MV
Vanagon L 2.2 ΜV
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”