air condition σε t3

Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από kozagio »

ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .......
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΑΠΟ Τ4 ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ

ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ AC ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ

1 ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΕΒΑΠΟΡΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΝΟ 1
2 ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΝΤΕΣΕΡ ΣΤΗ ΦΩΤΟ 2 ( ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΚΑΣΤΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ 3
3 ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΦΩΤΟ 4
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από kozagio »

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Ο ΣΥΜΠΙΕΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ . ΣΤΗ ΦΩΤΟ 1 Ο ΜΠΟΞΕΡ
ΣΤΗ ΦΩΤΟ 2 KAI 3 Ο 2Ε ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο DIESEL ΣΤΗ ΦΩΤΟ 4 Ο ΣΥΜΠΙΕΣΤΗΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΞΕΡ.

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ (ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
panosT3SYNCRO
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ 14 Αύγ 2013 5:35 pm

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από panosT3SYNCRO »

το θεμα του air condition το αφησα γιατι δεν μπορουσα να βρω εβαπορετα που να ταιριαζει στο Τ3 μου.εχει συρομενη μεγαλη οροφη κ το καναλι δεν μπαινει οπως καταλαβαινεις παρα μονο εβαπορετα που μπαινει στο ντουλαπακι του συνοδηγου (αν δεν κανω λαθος το εβγαζε η DIAVIA)η βαπορετα πισω οπως στα westfalia
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από kozagio »

Αν έχεις τον συμπιεστη τότε θα μπορούσες να το φτιάξεις. κάπου έχω μια εβαπορετα οροφής universal που την είχα βγάλει από τ3 όπως και κοντεσερ με βεντιλατερ . Α
ν θέλεις μπορώ να τα βρω. Θα πρέπει να φτιάξεις σωλήνες , καλωδιωσεις και να πάρεις φιλτρο. Θέλει όμως δουλειά :idea:
panosT3SYNCRO
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ 14 Αύγ 2013 5:35 pm

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από panosT3SYNCRO »

kozagio έγραψε:Αν έχεις τον συμπιεστη τότε θα μπορούσες να το φτιάξεις. κάπου έχω μια εβαπορετα οροφής universal που την είχα βγάλει από τ3 όπως και κοντεσερ με βεντιλατερ . Α
ν θέλεις μπορώ να τα βρω. Θα πρέπει να φτιάξεις σωλήνες , καλωδιωσεις και να πάρεις φιλτρο. Θέλει όμως δουλειά :idea:

αν μπορεις πες μου μια τιμη με πμ κ καμια φωτο με την εβαπορετα.σ ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από kozagio »

Και για a/c με universal στοιχεια χρειαζεσαι την εβαπορετα που βλεπεις που ηταν τοποθετημενη σε τ3 πανω απο την μηχανη
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από kozagio »

το κοντεσερ ηταν τοποθετημενο μπροστα απο τον πισω αριστερο τροχο με δικο του βεντιλατερ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Vanagon4surf
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ 2014 1:20 pm

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από Vanagon4surf »

το ταβλο του Τ3 δεν εχει τιποτα απο το air condition εκτος απο τα διακοπτακια για το fan. Το main unit ειναι στο επανω μερος πισω στην πισω πορτα.
Το αλλο συμαντικο εκτος απο το compressor ειναι το condenser που παει εμπροσ απο το ψυγειο με σωληνες που ερχονται απο πισω κλπ. Επισης χρεαιζεσαι heavy duty fan που κανει σαν ελικοπτερο στην μεγαλη ταχυτητα..
Το εργοστασιακα δεν ειναι και πολυ αποτελεσματικα παντως. Επισεις δεν ειναι σχεδιασμενα για τα refrigerants (freon etc) που επιτρεπονταi σημερα.
Η συμβουλη μου: Open the windows and drive fast..
panosT3SYNCRO
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ 14 Αύγ 2013 5:35 pm

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από panosT3SYNCRO »

addon.jpg
νομιζω πως κανεις λαθος για το air condition στο ταμπλο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: air condition σε t3

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

panosT3SYNCRO έγραψε:νομιζω πως κανεις λαθος για το air condition στο ταμπλο
Μιλάει για το εργοστασιακό air contition Πάνο που είναι απο πίσω μέχρι μπροστά με τούνελ. ;)
14- 008.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “T3 (1979-1992 Europe & USA) (- 2003 South Africa)”