ΡΕΛΑΝΤΙ

Απάντηση
ΓΙΩΡΓΟΣ
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ 08 Φεβ 2016 5:15 pm

ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Καλημέρα στην ομάδα Ειθελα να ροτησο αν Κάπιος ξερή τη οφιλετε και το t3 δεν μου ρεταρι όταν είναι παγωμένο η βαλβίδα ψικτικου η ο ριθμηστις του ρελαντη Ο κινητήρας είναι dj
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Μήπως εννοείς οτι σου ρετάρι όταν είναι κρύο? Δέν σου κρατάει ρελαντί δηλαδή?

Γιατί γράφεις οτι "ΔΕΝ ΜΟΥ ΡΕΤΑΡΙ"
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευση από kozagio »

Θεωρώ ότι εννοείς ότι σου ρεταρει όταν είναι κρύο . Σ αυτή την περίπτωση αρκετές πιθανότητες έχει να φταίει ο αισθητήρας της ψυχρής εκκίνησης. Βρίσκεται σχεδόν στο κέντρο του μοτέρ,πάνω στα κολλαρα του νερού .
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Κατα κύριο λόγο είναι η βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης. Στην έχω μαρκάρει στην φωτό παρακάτω.
Βρίσκετε ακριβώς κάτω απο τον θερμοστάτη.
Στο δικό μου, πρίν κανα εξάμηνο, είχα και γώ κάποια θεματάκια το πρωί, και τελικά δέν ήταν η βαλβίδα αλλά είχε κοπεί ένα απο τα 2 καλώδια της φύσας και μιά έκανε επαφή και μιά την έχανε, με αποτέλεσμα μιά να δουλεύει σωστά ο κινητήρας και μιά όχι. Άλλαξα την φύσα σε έναν ηλεκτρολόγο και τέλος.

Thermostat.jpg

Η βαλβίδα
blue valve.JPG

Επίσης μπορεί να είναι το μοτεράκι του ρυθμιστή ρελαντί που βρίσκετε ακριβώς πάνω και στο κέντρο του μοτέρ.
Άρχισε πρώτα όμως με την βαλβίδα να είσαι σίγουρος γι αυτήν, μιάς και περισσότερες πιθανότητες έχει να έχει πρόβλημα εκεί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευση από kozagio »

Ευτυχώς που με πήρε ο Μπάμπης τηλέφωνο και θα έψαχνε ο άνθρωπος τον αισθητήρα θερμοκρασίας σε μέρος που δεν υπάρχει..... Διορθωνω την προηγούμενη ανάρτηση στο θέμα για την θέση του αισθητήρα. Ο αισθητήρας είναι στο κέλυφος του θερμοστάτη... Στο δικό μου με την 2Ε είναι στον συλλέκτη του νερού στο κέντρο του μοτέρ...
ΓΙΩΡΓΟΣ
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ 08 Φεβ 2016 5:15 pm

Re: ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Καλημέρα να αυτό ενώ το κοίταξε ειλεκτρολογος και κατά πάσα πιθανότητα είναι η βαλβίδα όταν όλος την παραλάβουμε θα μας λίθοι η απορία για τη εγο νομίζω οτη είναι η βαλβίδα ρελαντί Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”