Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Άβαταρ μέλους
spyroskourias
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ 16 Οκτ 2014 8:53 pm

Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από spyroskourias »

To λοιπόν κυριοι, ο κυβος ερρίφθη και όλη η οικογένεια μαζί έχει αποφασίσει ότι θέλει ενα camper. Η γυναίκα το θέλει ακόμα πιο πολυ και αυτό είναι απλά η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτηρι :-D Επειδη Τ2 Westfalia δεν βρίσκεται σε λογικη τιμη πουθενά και ο καθένας πουλάει τετρατροχη σαπίλα για πολλές χιλιάδες ευρω και χωρίς λόγο, ωρίμασε στο μυαλό μου, εξ'ανάγκης αρχικά και απόλυτα συνειδητα μετά, η "λυση" του T3. Κι εκει βέβαια τα κουκιά μετρημένα στην Ελλάδα. Η αναζητηση στραφηκε στο εξωτερικό και με ένα budget μέχρι και 7.000ε για κατι αξιοπρεπέστατο ως πολυ καλό παρουσιαστηκαν συμπαθητικες επιλογές. Μέχρι στιγμης μια απ'αυτές είναι και το παρακάτω Τ3 Westfalia.

https://www.dropbox.com/sh/410n2tz20i55 ... OAHva?dl=0

Tα χαρακτηριστικά του τα εξής:

Μοντελο 1983, 1600 diesel, 5 ταχύτητες, 165.000χλμ (αν και δεν το πολυπιστεύω μεταξύ μας) "αυτόνομη" θέρμανση Εberspacher (με πρόβλημα στη λειτουργία της), δεύτερη μπαταρία, καινούρια ελαστικά, καλή λειτουργία εξοπλισμού (ψυγειο-νεροχύτης κλπ), χειμερινό κάλυμμα οροφής, χημικό WC, αισθητηρες καμπίνας για αέριο, αυθεντικές κουνουπιέρες (όπου προβλέπονταν). Πάντα στεγασμένο και με μόλις 2 προηγούμενους ιδιοκτήτες. Ο τωρινός το πουλά για να αγοράσει μεγαλύτερο αυτοκινούμενο όπως μου είπε.

Πέρα από κάποια ελάχιστα αισθητικά μεονεκτήματα, ο ιδιοκτητης μου είπε τηλεφωνικά ότι από άποψη σκουριάς, το σασι κάτω είναι πεντακαθαρο αλλά σε 1-2 σημεία έχει την κλασική σκουριά στην περιοχή του παρμπρίζ (φαίνεται και σε μια από τις φωτό). Επιπλέον, μηχανικά μου είπε ότι είναι σε καλή κατάσταση με ημιαξόνια αλλαγμένα προ διετίας,ΠΡΌΣΦΑΤΗ αλλαγή της αντλίας πετρελαίου και του ιμάντα και ότι το μόνο ζήτημα είναι ότι ο ένας κύλινδρος λειτουργεί στο όριο. Τηλεφωνικά μου είπε ότι είναι μετρημένος εντός ορίου χρήσης. Δηλαδή ναι μεν αλλά....

Τα 2 ζητήματα που με προβληματίζουν είναι η ύπουλη σκουριά και το πόσο μπορεί να έχει προχωρησει σε πιο ζωτικά σημεία και ο 4ος "ανάπηρος" κύλινδρος. Πόσο σοβαρό είναι κάτι τέτοιο και κατα πόσο θα μπορούσα να έρθω Ελλάδα οδικώς χωρίς παρατράγουδα; Επίσης, στο ταμπελάκι που αποδεικνύει το κατα πόσο το συγκεκριμενο όχημα είναι 100% "οριτζιναλ" Westy ή απλά μετατράπηκε εκ των υστέρων ο τύπος που αναγράφεται είναι ο εξής: "VW 25 CS 20-609".

Επειδή έχω ήδη πρήξει τον Δημήτρη (Τσιάνο) θα ήθελα και μια δευτερη γνώμη κι άλλων πολύ πιο έμπειρων από εμένα δεδομένου ότι πρόκειται για μια αγορά από εξωτερικό και πρέπει να ειμαι προσεκτικός. Το αυτοκίνητο θα εκτελωνιστεί με λογική ιστορικού οχήματος και μόνο και φυσικά πριν την οποιαδήποτε αγορά θα επιδιωχθεί επιτόπιος έλεγχος. Τί λέτε αδέρφια :)
If it ain't broken don't fix it!
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από sotyanif »

Ιστορικές πινακίδες;
Και θα.....ταξιδεύει πότε, εντός Ελλάδας;;;
Μήπως να το ξανασκευθείς;
Το αυτοκίνητο,δείχνει προσεγμένο,απο τις φωτό
Μόνο επιτόπου, αποφασίζεις αν αξίζει.
Για την πιθανότητα βλάβης στη διαδρομή μέχρι Ελλάδα, κάνε μια ασφάλιση στην ADAC.
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από kozagio »

Το θέμα των ιστορικών οχημάτων είναι λίγο περίεργο. Απ ότι ξέρω στην ουσία δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν παρά μόνο σ εκδηλώσεις και τίποτε άλλο . αν θέλεις να γυρίσεις μ αυτό την Ελλάδα τότε ίσως να δυσκολευτεις λιγάκι. Μην σε παρασύρει το γεγονός ότι κυκλοφορούν πολλά ΙΟ ,αυτό γίνεται με την ανοχή της τροχαίας και μπορεί αύριο ν αλλάξει.
Το αυτοκίνητο δείχνει γενικά καλό από λαμαρίνα αλλά από κοντά ίσως να μην είναι και τόσο καλό. Αν έρθεις οδικός κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα φτάσεις. Καλύτερα φόρτωσε το . επισκευάζοντας τον 1.6 diesel υπολογιζεις περίπου 1200 με 1500 ευρώ ανάλογα την κατάσταση. Προσοχή στο 5αρι. Αν πετάει την πρώτη δεν επισκευάζεται θέλει αλλαγή η ουρά του σασμαν. Ή επισκευή της θερμαστρας θα κοστίσει από 70 έως 300 ευρώ ανάλογα τι έχει. Αυτά.... Νομίζω ότι τα 7000 είναι πολλά . κάποια παιδιά εδώ μέσα με αυτό το ποσό έχουν πάρει συνκρο
Άβαταρ μέλους
spyroskourias
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ 16 Οκτ 2014 8:53 pm

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από spyroskourias »

Kύριοι, το θέμα των πινακίδων ΙΟ το γνωρίζω καλά και σέβομαι τις ιδιαιτερότητες. Μην ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί καίει (όχι εμένα) αλλά όσους υπονοήσατε ότι κυκλοφορούν φόρα παρτίδα και ξεδιάντροπα με σχεδον μηδενικό κόστος σε καθημερινή βάση. ΔΕΝ ανήκω σε αυτη τη κατηγορία σας διαβεβαιώνω, απλά έχοντας 2 συμβατικά αυτοκίνητα ήδη στην οικογενεια, συν ενα σκαρβαιο του '66 (που παει για πούλημα αν αποκτησω Τ3), όπως καταλαβαίνεις, είναι πολυτελεια ως αδύνατο τεχνικά και ενα 4ο ετσι απλά για 3 Σ/Κ τον χρόνο. Για το πως θα κυκλοφορήσει από το εξωτερικό για εδώ, η διαδικασία το επιτρέπει μέχρι να βγάλει όντως πινακίδες ΙΟ. Μέχρι τότε, αδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια εξωτερικού στο ονομά μου για λίγες ημέρες.

Τώρα στο θέμα μας. Εννοείται ότι επι τόπου θα φανεί σε κάποιο βαθμό και όσα βλέπω εγώ βλέπετε κι εσείς από τις ίδιες φωτό ωστόσο το δικό μου το μάτι δεν είναι τόσο έμπειρο οπότε ίσως μου ξεφεύγει κάτι. Κατα τ'άλλα, αυτό που προβληματιζει είναι τα ζητηματα που ΙΣΩΣ κουβαλαει μηχανικά. Ο άνθρωπος το δινει 6500ε και τηλεφωνικά μου είπε ότι θα ζητούσε παραπανω αλλά ξερει ότι χρειαζεται διαφορα μαζεματακια.

1200-1500ε για επισκευη πώς προκύπτει; Αν είναι θεμα κυλίνδρου δεν νομίζω ότι από μόνος του αρκει για τετοιο ύψος. Το πρόβλημα, μπορει να κρύβει κάτι άλλο μεγαλύτερο, γι'αυτό και η εκτίμηση; Γιατι κατα τ'άλλα τα βλεπω λιγο πολλά για de facto ταριφα ανευ σοβαρου λογου.

Τελος, συνκρο και Westfalia δεν ξερω αν βγαινει σε λιγότερα χρήματα. Χλωμο το βλεπω με οσα εχω δει τον τελευταιο χρονο και ασε που εχει στερεψει και η αγορα. Αν κατι παιζει να πωλειται αλλά δεν βγαινει στα γνωστα μερη/site παω πασο.
If it ain't broken don't fix it!
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από syncro16gr »

Φίλε μας Σπύρο, μεγάλη χαρά να "ρίχνεις τον κύβο" :-D

Στις φωτογραφίες το όχημα δείχνει πολύ καλό. Αν σκεφτεί κανείς ότι το 1983 απέχει 33 χρόνια από το σήμερα, πραγματικά η εικόνα του αυτοκινήτου δείχνει καλή φροντίδα, στοργή και προδέρμ.

Γνωρίζεις, ίσως, ότι τα πριν του 1985 αυτοκίνητα έχουν αρκετές διαφορές με τα επόμενα, κάτι σαν αυτό που λένε "παιδικές ασθένειες". Λίγο η συρόμενη πόρτα, λίγο το σύστημα ψύξης, λίγο ο εξοπλισμός, λίγο ο κινητήρας, λίγο το φέις λίφτινγκ, είναι στοιχεία που βελτιώθηκαν μετά το 1985.

Πάντως η τιμή του στις μέρες μας, μάλλον δεν κρίνω ότι είναι υπερβολική, σύμφωνα πάντα με την εικόνα που έχει το αυτοκίνητο. Οι εποχές που στην τιμή αυτή μπορούσε κανείς να πάρει ένα syncro, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί!

Οπωσδήποτε επιβάλλεται να το δεις από κοντά, πριν από κάθε οριστική πράξη. Πού είναι; Στη Γερμανία; Πάρε ένα μονό εισιτήριο, πήγαινε δες το και, αν το ερωτευτείς, πάρ' το και ταξίδεψέ το. Άλλοι έχουν φέρει από κει πάνω αυτοκίνητα σε πολύ κακή κατάσταση. Σίγουρα το ταξίδι αυτό θα το αντέξει. Μετά θα θέλει πολλά, είτε έτσι είτε αλλιώς.

Οι πινακίδες ΙΟ νομίζω ότι καλύπτουν πολύ σημαντικές πτυχές της τελικής επιλογής. Δασμοί, ασφάλιστρα, τεκμήρια, τέλη κυκλοφορίας δεν είναι ευκαταφρόνητοι λόγοι για να σταθείς στους περιορισμούς (ίσως) της κανονικής κυκλοφορίας, όπως έχουν οι συμβατικές πινακίδες. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποιος περιορισμός για να ταξιδέψεις στο εξωτερικό. Να ελέγξεις αν στα ΙΟ μπορεί να εκδοθεί πράσινη κάρτα - εφόσον σε ενδιαφέρουν ταξίδια έξω. Βέβαια, ένας κανονικός εκτελωνισμός θα σου κόστιζε περίπου 2000 - 3000, σύμφωνα με όσα έχουν δώσει άλλοι για αντίστοιχες εισαγωγές (κινητήρας 1.6). Οπότε βάλ' το κι αυτό στους υπολογισμούς σου...

Συμφωνώ με το Σωτήρη για μια ασφάλιση τύπου ADAC. Εγώ θα το έκανα (το έχω κάνει άλλωστε) το ταξίδι αυτό γιατί θα είναι μια μοναδική εμπειρία, με το αγαπημένο σου όχημα, την πρώτη φορά!

Με τις καλύτερες ευχές μου!!!

:)
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από kozagio »

spyroskourias έγραψε:Kύριοι, το θέμα των πινακίδων ΙΟ το γνωρίζω καλά και σέβομαι τις ιδιαιτερότητες. Μην ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί καίει (όχι εμένα) αλλά όσους υπονοήσατε ότι κυκλοφορούν φόρα παρτίδα και ξεδιάντροπα με σχεδον μηδενικό κόστος σε καθημερινή βάση. ΔΕΝ ανήκω σε αυτη τη κατηγορία σας διαβεβαιώνω, απλά έχοντας 2 συμβατικά αυτοκίνητα ήδη στην οικογενεια, συν ενα σκαρβαιο του '66 (που παει για πούλημα αν αποκτησω Τ3), όπως καταλαβαίνεις, είναι πολυτελεια ως αδύνατο τεχνικά και ενα 4ο ετσι απλά για 3 Σ/Κ τον χρόνο. Για το πως θα κυκλοφορήσει από το εξωτερικό για εδώ, η διαδικασία το επιτρέπει μέχρι να βγάλει όντως πινακίδες ΙΟ. Μέχρι τότε, αδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια εξωτερικού στο ονομά μου για λίγες ημέρες.

Τώρα στο θέμα μας. Εννοείται ότι επι τόπου θα φανεί σε κάποιο βαθμό και όσα βλέπω εγώ βλέπετε κι εσείς από τις ίδιες φωτό ωστόσο το δικό μου το μάτι δεν είναι τόσο έμπειρο οπότε ίσως μου ξεφεύγει κάτι. Κατα τ'άλλα, αυτό που προβληματιζει είναι τα ζητηματα που ΙΣΩΣ κουβαλαει μηχανικά. Ο άνθρωπος το δινει 6500ε και τηλεφωνικά μου είπε ότι θα ζητούσε παραπανω αλλά ξερει ότι χρειαζεται διαφορα μαζεματακια.

1200-1500ε για επισκευη πώς προκύπτει; Αν είναι θεμα κυλίνδρου δεν νομίζω ότι από μόνος του αρκει για τετοιο ύψος. Το πρόβλημα, μπορει να κρύβει κάτι άλλο μεγαλύτερο, γι'αυτό και η εκτίμηση; Γιατι κατα τ'άλλα τα βλεπω λιγο πολλά για de facto ταριφα ανευ σοβαρου λογου.


Τελος, συνκρο και Westfalia δεν ξερω αν βγαινει σε λιγότερα χρήματα. Χλωμο το βλεπω με οσα εχω δει τον τελευταιο χρονο και ασε που εχει στερεψει και η αγορα. Αν κατι παιζει να πωλειται αλλά δεν βγαινει στα γνωστα μερη/site παω πασο.

Όταν έχεις πρόβλημα σ ένα κύλινδρο δεν ανοίγεις ένα το μοτέρ και φτιαχνεις μόνο αυτόν. Θα φτιαξεις το καπάκι (τσιμουχακια στις βαλβίδες και πλανισμα) κάνεις έλεγχο για οβάλ στους κυλίνδρους , κοιτάς μέταλλα και θρος στροφαλοφόρου , δίσκο πλατώ θ αφήσεις τον ίδιο;
Γενικά όταν ένας κύλινδρος έχει πρόβλημα και μπεις στην διαδικασία να τον φτιαξεις συνήθως τα κάνεις όλα αυτά, δεν ανοίγεις μηχανή κάθε μέρα. Με αυτό το σκεπτικό φτάνεις τόσο ψηλά
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από BUS1988 »

Συμφωνώ με τον Θανάση, το αυτοκίνητο και η τιμή δείχνουν Ο.Κ., θεωρώ ότι άνετα θα κάνει το ταξίδι μέχρι Ελλάδα, το δικό μου χρειάστηκε μια πατέντα γιατί κόπηκε η εξάτμιση στα δύο στην Ιταλία, κανένα άλλο πρόβλημα.
Καλή απόφαση!
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Η τιμή αγοράς του νομίζω ότι είναι καλή για αυτή την εποχή (πέρασε η εποχή που το εύρισκες με 3 χιλιάρικα). Το τι θα βγάλει ένα αυτοκίνητο αυτής της ηλικίας είναι άλλο θέμα. Απλά δεν το αγοράζεις από τις φωτό, πάς και το βλέπεις (να φανταστείτε ότι πήγαμε με φίλο στην Γερμανία να φέρουμε σύνκρο και ο τύπος μας το παρέδιδε χωρίς σύνκρο διαφορικό και χωρίς κεντρικό άξονα: υπόγραψε ειδικό χαρτί και μας τάστειλε με μεταφορική).
Η διαδικασία του εκτελωνισμού έχει αλλάξει και δεν ξέρω αν έχει ξεκαθαρίσει. Εδώ πρέπει να συμβουλευτείς ειδικό εκτελωνιστή πριν πας να το πάρεις (ο Σπύρος http://www.vwbusclub.gr/viewtopic.php?f=14&t=1218 μετά από 6 μήνες ακόμη παιδεύεται).
Για αυτοκίνητο για να το βγάλεις ιστορικές πινακίδες, ίσως να αρκεί να το φέρεις σαν ανταλλακτικό και όχι για κυκλοφορία (και αυτό θέλει ρώτημα αν σκέφτεσαι τέτοια περίπτωση).
Φυσικά διασταυρώνεις τα χαρτιά του αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (κινητήρας, αυτοκινούμενο κλπ).
Τώρα όσον αφορά τη μηχανή (η οποία απότι κατάλαβα είναι απλή ντίζελ) βρίσκεις εδώ εύκολα μια 1600td η 1900 απλή ή td (που κουμπώνουν άνετα) με ένα 500άρικο ή κάνεις φύλο και φτερό την παλιά με 1200€.
Καλή απόφαση και καλή δύναμη.
Born to ruuuunnn!!!!
Άβαταρ μέλους
spyroskourias
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ 16 Οκτ 2014 8:53 pm

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από spyroskourias »

Kατ'αρχήν ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα κατατοπιστικές απαντήσεις. Στο θέμα του εκτεωνισμού, η αρχική πρόθεση είναι ούτως ή άλλως για ΙΟ. Δεν υπάρχει δευτερη σκεψη επ'αυτού. Αν αργοτερα "φυγει" κάποιο άλλο μεταφορικο μεσο της οικογενειας, ισως σκεφτώ τότε τον εκτελωνισμό σε όποιο μέγεθος είναι τότε. Σε κάθε περίπτωση από τις φωτό δεν θα το αγόραζα με τίποτα, απλά είναι ένα καλό δείγμα για να με κάνει να κλείσω εισητηρια και να το δω επι τόπου. Το όχημα βρίσκεται Ιταλία και ως προς το ζήτημα της άδειας κυκλοφορίας του είναι ήδη δηλωμένο εκεί ως "autoveicolo per uso speciale" πραγμα το οποίο σημαίνει ότι είναι σε μια ιδιαίτερη κατηγορία οχημάτων με πολύ θολή περιγραφή αλλά δεν είναι Ι.Χ. στην ουσία. Τυγχάνει να γνωριζω άπταιστα Ιταλικα οπότε το ψαχνω παραπάνω αλλά και πάλι η απόσταση και μέσω ιντερνετ δουλειές δεν είναι πάντα εύκολες. Φαντάζομαι πως για έκδοση πινακίδων ΙΟ δεν θα είναι τόσο ζόρικα τα πράγματα αλλά έτσι κι αλλιώς θα μιλήσω με κάποιον εκτελωνιστή προτού κάνω οποιαδήποτε κίνηση. Ο τωρινος ιδιοκτητης μου έσει στειλει την άδεια κυκλοφορίας οπότε έχω κάποιο αρχικο στοιχειο.
If it ain't broken don't fix it!
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: Πιθανή αγορά T3 Westy από εξωτερικό. Γνώμες;

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Σπύρο Καλώς ήρθες.
Επειδή παρακολούθησα την συνομιλία, και έχω την αίσθηση οτι γνωρίζεις σχεδόν τα περισσότερα πράγματα ήδη απο αυτά που ρώτησες στην αρχή, εγώ θα σου αναφέρω ένα πράγμα μόνο.
Αυτά τα αυτοκίνητα είναι σαν τις γυναίκες.
Πηγαίνεις.....το βλέπεις......αν το ερωτευτείς το πέρνεις χωρίς δεύτερη κουβέντα και όοοοοοτι προβλήματα και να σου βγάλει στο μέλλον....όσο και να σε παιδέψει....όοοοοσα χρήματα και να σου "φάει" εσύ θα συνεχίσεις να το αγαπάς και να το φροντίζεις.
Αν δέν το ερωτευτείς......μην μπείς στον κόπο καθόλου, ούτε να πιέσεις τον εαυτό σου. Και όλα τα χατήρια να σου κάνει....εσύ πάλι στραβό θα το βλέπεις.

Καλή απόφαση λοιπόν. ;)
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΩΛΗΣΗ-ΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ”