Σχέση βάρους - κατανάλωσης

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Σχέση βάρους - κατανάλωσης

Δημοσίευση από stavros syncro »

Μήπως ξέρει κανείς κάποιον κανόνα για το τί σχέση έχει το βάρος σε σχέση με την κατανάλωση? Έχω ψάξει λίγο στο διαδίκτυο και λένε διάφορα αλλά τίποτα συγκεκριμένο.Για παράδειγμα λένε ότι κάθε 45κιλά που αφαιρείς έχεις 2-4% λιγότερη κατανάλωση.Βέβαια υπάρχουν διάφοροι παράγοντες. Οπότε εάν έχουμε:

1) Ίδιο αυτοκίνητο δηλαδή ίδια αεροδυναμική
2) Ίδιος οδηγός δηλαδή ίδιο στυλ οδήγησης
3) Ίδιες συνθήκες δρόμου δηλαδή το ίδιο μοιρασμένα χιλιόμετρα εντός και εκτός πόλης

Ξέρει κάποιος κάτι ποιο συγκεκριμένο για αυτό το θέμα???
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
sotyanif
Δημοσιεύσεις: 2015
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 7:02 pm
Τοποθεσία: Αρχάνες,Κρήτη

Re: Σχέση βάρους - κατανάλωσης

Δημοσίευση από sotyanif »

Πολύ ενδιαφέρον νήμα!
Μακάρι να υπάρχουν εμπειρίες και απαντήσεις !

Για το θέμα ,απο όσο ξέρω , παίζουν ρόλο και τα λάστιχα(διαστάσεις-πλάτος,ύψος)καθώς και διαστάσεις ζαντών.

Για λόγους φορτίου και κατανάλωσης(αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ να πάρω μετρήσεις),ταξιδεύω με άδειες δεξαμενές νερού ,στο δικούνητο.[60 καθαρά υποδαπέδια και 40 για ντούζ στην μπαγκαζιέρα,πάνω απο τον οδηγό].
Φουλάρω νερά ,μόλις φτάσω στον τόπο χαλάρωσης. 8-)
Για τους ίδιους λόγους ,δεν φουλάρω το τεπόζιτο βενζίνης (αλλά επίσης και γιατί θέλουν άλλαγμα τα σωληνάκια εξαερισμού στο ντεπόζιτο και όλο το αναβάλω :roll: )
Η Φύση ,είναι το ΣΠΙΤΙ μας!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σχέση βάρους - κατανάλωσης

Δημοσίευση από stavros syncro »

sotyanif έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον νήμα!
Μακάρι να υπάρχουν εμπειρίες και απαντήσεις !

Για το θέμα ,απο όσο ξέρω , παίζουν ρόλο και τα λάστιχα(διαστάσεις-πλάτος,ύψος)καθώς και διαστάσεις ζαντών.

Για λόγους φορτίου και κατανάλωσης(αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ να πάρω μετρήσεις),ταξιδεύω με άδειες δεξαμενές νερού ,στο δικούνητο.[60 καθαρά υποδαπέδια και 40 για ντούζ στην μπαγκαζιέρα,πάνω απο τον οδηγό].
Φουλάρω νερά ,μόλις φτάσω στον τόπο χαλάρωσης. 8-)
Για τους ίδιους λόγους ,δεν φουλάρω το τεπόζιτο βενζίνης (αλλά επίσης και γιατί θέλουν άλλαγμα τα σωληνάκια εξαερισμού στο ντεπόζιτο και όλο το αναβάλω :roll: )
Σωτήρη το ξέρω για λάστιχα κλπ κλπ...το θέμα είναι εάν υπάρχει κάτι σαν κανόνας ανα κάποια κιλά που αφαιρείς πόσο πέφτει η κατανάλωση...έχω φάει τον κόσμο και δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο
Syncro 16'' 1.8T
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σχέση βάρους - κατανάλωσης

Δημοσίευση από BUS1988 »

Σταύρο δεν βρίσκεις συγκεκριμένη φόρμουλα ....γιατί απλά δεν υπάρχει!
Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να πεις ότι αν αφαιρέσω 45 κιλά θα έχω 2% μείωση στην κατανάλωση, μια που αν αφαιρέσεις 45 κιλά από ένα φορτηγό 10 τόνων μάλλον δεν θα έχει καμία διαφορά, αν αφαιρέσεις 45 κιλά από ένα μηχανάκι που ζυγίζει 180 η διαφορά θα είναι τεράστια.
Σίγουρα όσο πιο πολύ δίαιτα τόσο καλύτερα πάντως...
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σχέση βάρους - κατανάλωσης

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Μάλλον να αφαιρέσεις ίππους, παρά κιλά, γιατί με 180 ίππους δεν τρέχει τίποτα αν αφαιρέσεις ας πούμε 100 κιλά από ένα αμάξι 2 τόνων.
Born to ruuuunnn!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”