Intercooler

Άβαταρ μέλους
Login
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ 25 Μαρ 2017 5:17 pm

Re: Intercooler

Δημοσίευση από Login »

t3 syncro tool έγραψε:Ωραία όλα αυτά βρε παιδιά αλλά να ρωτήσω το πιό απλό?

Εξαέρωση σωστή έχεις κάνει ποτέ?

Βγάλε την μάσκα μπροστά και βάλε την παλάμη σου στο πάνω μέρος του ψυγείου να δείς αν ζεματάει!!
Αν είσαι τίγκα στον αέρα μέσα στο ψυγείο και δουλεύουν οι μισές ή τα 3/4 των ψυκτρών.....ότι και να αλλάξεις, πάλι θερμακρασίες θα έχεις.

κάντο μια βόλτα να ζεσταθεί, Βάλτο σε μιά ανηφόρα καλή με την μούρη πάνω, βγάλε την μάσκα και ξεβίδωσε την 14άρα βίδα στο πάνω αριστερό μέρος του ψυγείου. Σιγά σιγά ξεβιδώνουμε και Όχι όλη την βίδα.....ίσα ίσα να περάσει ο αέρας ή το νερό του έχει μέσα. Άν δείς νερό καλώς. Άν ακούσεις αέρας να βγαίνει, περιμένεις με ανοιχτή την βίδα μέχρι να στάξει νερό. Μόλις στάξει ξανακλείνεις την βίδα. Επαναλαμβάνεις 2-3 φορές.

Θέλει προσοχή η εξαέρωση στα Τ3 με την μηχανή πίσω, το ψυγείο μπροστά και 8 μέτρα σωλήνες ενδιάμεσα!!!!
Αυτό θα κάνω,αλλά μετά,αν βγάλει όντως αέρα,πότε συμπληρώνουμε παραφλού στο πίσω παγούρι αφού θα είναι ζέστο?(δεν ανοίγεις το μπλέκαπάκι απο όσο ξέρω αν είναι ζέστη η μηχανή)
Άβαταρ μέλους
Psyncro
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 05 Απρ 2017 10:07 am
Τοποθεσία: SKG

Re: Intercooler

Δημοσίευση από Psyncro »

Login έγραψε:επίσης κρατάω οτι το πρόβλημα ήταν καθαρά στα βουλωμένα κολάρα του καλοριφέρ πίσω...και επίσης ακόμα μπερδεμένος είμαι....:-)

κάποτε θα μάθουμε που θα πάει...

Πως έκανες εξαέρωση στα βουλωμένα κολάρα του καλοριφέρ πίσω?[/quote]

Στο πίσω κάθισμα,ανοίγοντας το,βγάζοντας το ξύλινο κουτί που έχει στα αριστερά,μέσα είναι το καλοριφέρ,εκεί επάνω έχει μια άσπρη πλαστική βίδα,ξεβιδώνεις εκεί και κάνεις εξαέρωση. Εύχομαι να βοήθησα.

εντομεταξύ αυτό που πιάνεις το ένα να φτιάξεις και βγαίνει κάτι άλλο....γμστ.....δεν δούλευε το ρουμπινέτο του...πάλι καλά που βρήκαμε..
If you like to travel with your self,you're never alone..!
Don't be scared to walk alone,don't be scared to like it...!

1990 T3 1.6TD (JX) Westfalia Camper Hard-top
Άβαταρ μέλους
syncroagr
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ 2013 3:18 pm

Re: Intercooler

Δημοσίευση από syncroagr »

Εγώ αυτό που θέλω να πω σχετικό με τα νερά και γενικά με το ψυγείο είναι ότι δεν το ανοίγουμε το καπάκι αν είναι ζεστο το μοτερ.. Σε λάθος συνεννόηση που είχα με τον πάτερα μου για το αν το εσφυξε.. Κατέληξα να καω σε όλο το δεξί χέρι και στο προσωπο άσχημα.. Σας το λέω να πρόσεχετε και εσείς..
H φαση που βρισκεις καποιους καπου ψηλα.
-Μα καλα πως ανεβηκες εδω?
-SYNCRO
Άβαταρ μέλους
KarmannAris
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2016 11:51 pm

Re: Intercooler

Δημοσίευση από KarmannAris »

έβαλα προχθές ένα intercooler MODINE 7M3145805
δεν δούλεψε καθόλου αντιθέτως σαν να μην υπήρχαν οι υψηλές στροφές ....
καμιά ιδέα ?
επειδή απλά πετάξαμε το κουτί πάνω μήπως πρέπει να γίνουν και ρυθμίσεις στα πετρέλαια ? και αν ναι αυτό θα επηρεάσει την κατανάλωση ?
ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΡΓΩ .... ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ !
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Intercooler

Δημοσίευση από kozagio »

Όταν βάζεις intercooler κρυώνεις τον αέρα που παράγει το τούρμπο. Όταν κρυώνει ο αέρας συμπυκνώνεται, έτσι μπορεί να κάψει περισσότερο πετρέλαιο έτσι ανεβαίνει η απόδοση. Συμπέρασμα , θα πρέπει να < δώσεις πετρέλαια > στην τρόμπα υψηλής για να έχεις απόδοση
Ερωτήσεις: 1. Πού έβαλες το intercooler ; 2. Τι μήκος σωλήνων έχεις;
stauros772000
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2018 9:22 am
Τοποθεσία: σαλονικα ρουλς

Re: Intercooler

Δημοσίευση από stauros772000 »

απο οτι γραφεις,φαινεται το κουλερ να μην επιτρεπει αρκετη ροη αερα στα ψηλα ή η τουρμπινα εχει θεμα και ενας στραγγαλισμος-αντισταση απο το κουλερ,αναδεικνυει το θεμα της.τα παραπανω μπορει να ισχυουν,αν ολα τα υπολοιπα εχουν γινει σωστα,ακα δεν χανει αερα απο καπου το κυκλωμα κλπ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”