Κατανάλωση λαδιού σε T5

Απάντηση
tzigis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2018 2:24 pm

Κατανάλωση λαδιού σε T5

Δημοσίευση από tzigis »

Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2018 2:24 pm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Νοέμ 2018 11:51 am
Καλημέρα ..
Έχω μια απορία που σε όσα μαστορια έχω απευθυνθεί έχω άλλες τόσες απαντήσεις ..
Ο κινητήρας μου είναι ο 2000cc βενζίνης με ονομασία axa 2007 κατασκευή (83.500 χιλιόμετρα )
Έχει περαστεί lpg σύστημα και η χρήση του μιγματος είναι κατάβαση υγραέριο με μικρό ψεκασμούς βενζίνης .
Έχω παρατηρήσει μια καταναλώση λαδιού σε συνθήκες ταξιδιού περί τα 1λιτρο και κάτι στα 2.500 χιλιόμετρα ..
Εντός της πόλης η κατανάλωση λαδιού είναι πόλη μικρότερη ..
Η λογικη απαντηση κάποιον συνεργείων ειναι ότι το μοτέρ στο ταξίδι δουλεύει συνεχόμενα για κάποιες ώρες όποτε η κατανάλωση λαδιού αυτή που αναφέρω είναι λογικότατη
Η άλλη άποψη μιλάει για μεγαλύτερη καταναλώσει λόγο μεγαλύτερης θερμοκρασία στον κύλινδρο λόγο της καύση του υγραερίου που ως γνωστών είναι όντως μεγαλύτερη .
Η Τρίτη άποψη λέει ότι όχι δεν είναι λογική αυτή η κατανάλωση κι πρέπει να ανοιχθεί ο κινητήρας για να ελεγχθούν τα Τσίμουχακια στις βαλβίδες κι τα ελατήρια των πιστόνιων(κόστος μόνα για τον έλεγχο 200ευρω )
Υπάρχει κάποιος Μαστορας από το φόρουμ που κατά παραδοχή να εμπιστευόμαστε την άποψη του για να απευθυνθώ πριν αρχίσω και λύνω καπάκια κλπ ,
Ευχαριστώ !!!
Άβαταρ μέλους
BUS1988
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2337
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 5:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κατανάλωση λαδιού σε T5

Δημοσίευση από BUS1988 »

Χριστόφορος Νικολόπουλος λέγεται ο άνθρωπος σου, μηχανικός με γνώσεις και μεράκι και κάτοχος Τ5.
Βρίσκεται στο Αγρίνιο 2641061591.
Αν κάποιος γνωρίζει μηχανικό στην Αθήνα που θα μπορούσε να βοηθήσει ας το γράψει, Μπάμπης ακούειειει?
Άβαταρ μέλους
kozagio
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2014 5:55 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Re: Κατανάλωση λαδιού σε T5

Δημοσίευση από kozagio »

Πετρόπουλος Δημήτρης 2102462717 Μενίδι
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 02 Δεκ 2013 11:48 pm
Τοποθεσία: Athens & Ljubljana

Re: Κατανάλωση λαδιού σε T5

Δημοσίευση από Dimitris »

Σε Τ6 4x4 2.0TDi με 178.000χλμ καταναλώνει περίπου 0.3 λίτρα κάθε 2000 χλμ (πολλές φορές 1000χλμ με στάση 10 λεπτά) οπότε μου φαίνεται λίγο παραπάνω από το κανονικό...Τ5 δεν είχα ποτέ και δεν μπορώ να σου δώσω ακριβή απάντηση...
tzigis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2018 2:24 pm

Re: Κατανάλωση λαδιού σε T5

Δημοσίευση από tzigis »

Καλημέρα ..
Ευχαριστώ για τις προτάσεις .
Για τον Χριστοφορο έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια (θα του κάνω έναν τηλέφωνο σίγουρα )
Για τον Πετρόπουλο στο μενιδι επίσης ακούγεται ενδιαφέρον γιατί είναι εντός Αθήνας και πιο προσβάσιμος
Πέρασα από φιλόσιδη στον Καρέα και μου έδειξε ότι στα βιβλιαράκια της η vw το θεωρεί μέσα στα όρια ,αλλά σε φόρουμ του εξωτερικού αναφέρουν ότι είναι γνωστό το πρόβλημα στα τσιμουχακια στις βαλβίδες και ότι το άρια που δίνει η vw είναι εσκεμμένα μεγαλύτερα για καλύψει αυτών των προβλημάτων ..
Επίσης πρόσφατα μου άναψε το check engine με ένδειξη στο obd πρόβλημα στην βαλβίδα επιστροφής καυσαερίων .
Λύθηκε και καθαρίστηκε και η διαπίστωση του μηχανικού είναι ότι ήταν Τίγκα στην μόυργα ένδειξη για μεγάλυτερη κατανάλωση λαδιού από το σύνηθες ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΗΧΑΝΗ”