H συμβολη των campers στην οικονομια

Απάντηση
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Ξεκινω αυτο το θεμα με σκοπο να καταριφθουν καποια ταμπου και στερεοτυπα οσο αφορα στους χρηστες των campers και αρχιζω με μια ερευνα που εγινε απο την New Zealand Motor Caravan Association το 2007.

Η ερευνα εδειξε οτι κατα μεσο ορο ο καθε χρηστης campervan περνα 72 νυχτες το χρονο στο οχημα του ξοδευοντας 46 ευρω τη μερα για προμηθειες σε φαγητο, καυσιμα, φαρμακα πρωτων βοηθειων, συντηρηση οχηματος και σε εισητηρια ή αναμνηστικα απο επισκεψεις σε σημεια τουριστικου ενδιαφεροντος , ασχετα αν διανυκτερευουν σε οργανωμενο ή οχι χωρο ενω η διανυκτερευση σε μη ελεγχομενο χωρο (καμπινγκ) σπανια ξεπερνα τις δυο νυχτες.

Η Νεοζηλανδικη ενωση πριν μια δεκαετια ειχε 1900 μελη και σημερα αριθμει 23500 οικογενειακα ή πανω απο 44000 ατομικα μελη. Η συνεισφορα στην εθνικη οικονομια της Ν. Ζηλανδιας ανερχεται στα 1,7 εκατομμυρια ευρω απο τις 240 συγκεντρωσεις που γινονται καθε χρονο στη χωρα, ενω η ετησια μεγαλη συναντηση της ενωσης κανει στην τοπικη οικονομια ενα τζιρο της ταξης των 500.000 ευρω.
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
T3syncrocamper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Δευ 25 Ιούλ 2011 3:06 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από T3syncrocamper »

Πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες Δημήτρη. Ευκαιρία να μιλήσουμε και για κάτι διαφορετικό αλλά ταυτόχρονα τόσο σχετικό.
Έχω να πώ ότι εξαρτάται από τί οικονομία θέλουμε. Θέλουμε καταναλωτική οικονομία ή ανθρώπινη οικονομία. Γιατί για την πρώτη περίπτωση θα μπορούσε κάποιος να πεί ότι η συμβολή στο ΑΕΠ της Νέας Ζηλανδίας όσων έχουν BMW 525, και διαμένουν σε ξενοδοχεία και τρώνε σε ταβέρνες κλπ είναι 3.000.000.0000€, άρα μπράβο τους, είναι καλύτεροι από τους κάμπερ. Για τη δεύτερη περίπτωση αν πάρεις παράδειγμα εμάς που μένουμε σε βουνά, τρώμε σουβλάκια που ψήνουμε, το ψωμί το κάνουμε μόνοι, έχουμε το πολύ 2100κε αμάξια κλπ ξοδεύουμε μόνο 20€ την ημέρα και έτσι που πάν τα πράγματα θα μπορούμε και με 10€ την ημέρα (αν δεν ήταν η τιμή της βενζίνης 1,80 και τα τρελά διόδια). Η συμβολή μας άρα στο ΑΕΠ δεν είναι μεγάλη, η συμβολή μας όμως στην καθαρή και όμορφη ζωή μεγάλη.
Born to ruuuunnn!!!!
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Δημητρη, οσο αυταρκεις και να ειμαστε, δες μονο στο Πλατανοδασος, αυτοι οι λιγοι που ειμασταν, αγορασαμε τα σουβλακια απο το κοντινο χωριο, καναμε σαν συνολο αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα τα οποια βεβαια πληρωσαμε οχι φτηνα σε βενζινες, καναμε προμηθειες που πληρωσαμε σε μαρκετ κλπ, καναμε ενα αρκετα καλο τζιρο. Ποσα χρονια αραγε πρεπει να περασουν για να καταλαβουν καποιοι τοπικοι και κεντρικοι αρχοντες οτι ετσι κινειται η οικονομια;
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
t3 syncro tool
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3124
Εγγραφή: Πέμ 29 Δεκ 2011 10:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Ν.Ιωνία
Επικοινωνία:

Re: H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από t3 syncro tool »

Όσο αυτ'αρκης και να είσαι όλο και κάτι θα αφήσεις στην τοπική κοινωνία. Φαγητό, ποτά, κανα σουβενίρ, βενζίνη, και ένα σωρό άλλα.

Εγώ να φανταστείτε στον Όλυμπο,εκτός απο τα φαγητά του Σ/Κ, πήρα φεύγοντας τοπική φέτα και κρέας για το σπίτι.
Κυριακή απόγευμα. Τον πήρα τηλ. και κατέβηκε να μου ανοίξει ο άνθρωπος. Ο σωτήρης φέτα, λουκάνικα και μέλι.
Πού να βρείς τέτοια κρέατα και φέτα στην Αθήνα. Όταν μπήκαμε με τον Δημήτρη στο Mini Market να δείς χαρές που κάνανε.
Είμαι βέβαιος οτι τον τζίρο που κάναμε εγώ και ο Δημήτρης (Αθήνα) το Σάββατο και την Κυριακή, τον κάνουν εκεί όλη την εβδομάδα. Ακόμα θα μας συζητάνε.
Απο την άλλη έχει δίκιο ο Δημήτρης (Θεσ/νίκη). Δέν αφήνουμε τα ίδια χρήματα εμείς με τους ματσομένους. Αλλά είμαστε περισσότεροι εμείς. Άρα? Κάντε την προπαίδια.

(Υ.Γ. Πρέπει να ξαναπάμε Πλατανόδασος.)
Volkswagen. Turning owners into mechanics for over 50 years....!!!!!!!!!!!!
T3 Syncro 14" 2.1 DJ
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από dimitris_volos »

t3 syncro tool έγραψε:....

Εγώ να φανταστείτε στον Όλυμπο,εκτός απο τα φαγητά του Σ/Κ, πήρα φεύγοντας τοπική φέτα και κρέας για το σπίτι.
Κυριακή απόγευμα. Τον πήρα τηλ. και κατέβηκε να μου ανοίξει ο άνθρωπος. Ο σωτήρης φέτα, λουκάνικα και μέλι.
Πού να βρείς τέτοια κρέατα και φέτα στην Αθήνα. Όταν μπήκαμε με τον Δημήτρη στο Mini Market να δείς χαρές που κάνανε.
Είμαι βέβαιος οτι τον τζίρο που κάναμε εγώ και ο Δημήτρης (Αθήνα) το Σάββατο και την Κυριακή, τον κάνουν εκεί όλη την εβδομάδα. Ακόμα θα μας συζητάνε.
...
Σωστο αυτο, γιατι εμεις (κι ολοι σχεδον με τα καμπερ) για σαββατοκυριακο δε θα παμε στα σουπερ ντουπερ hotel των 5* οπου οτι ξοδεψουμε παει σε μια εταιρεια, αφηνουμε χρηματα στην τοπικη κοινωνια και εκει φαινεται η διαφορα και αν ας ειμαστε πεντε-δεκα αμαξια, φανταστειτε να γινουμε περισσοτεροι !
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
dimitris_volos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3169
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:35 am
Τοποθεσία: volos
Επικοινωνία:

Re: H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από dimitris_volos »

Μια ενδιαφερουσα ειδηση απο την Αυστραλια. Πολλες αγροτικες κοινοτητες εχουν ανακυρηξει τις περιοχες τους ως φιλικες προς τα αυτοκινουμενα, διαθετομντας δωρεαν παροχες οπως χωρους απορριψης λυματων, οργανωμενους χωρους σταθμευσης και παρκα αυτοκινουμενων προσπαθωντας να τα προσελκυσουν στην περιοχη τους.

Αλλα ηθη.....
...my name is Cooled, Air Cooled.

IGNORANCE IS THE MOTHER OF ADVENTURE
Άβαταρ μέλους
stavros syncro
Δημοσιεύσεις: 1277
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ 2011 2:14 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: H συμβολη των campers στην οικονομια

Δημοσίευση από stavros syncro »

dimitris_volos έγραψε:Μια ενδιαφερουσα ειδηση απο την Αυστραλια. Πολλες αγροτικες κοινοτητες εχουν ανακυρηξει τις περιοχες τους ως φιλικες προς τα αυτοκινουμενα, διαθετομντας δωρεαν παροχες οπως χωρους απορριψης λυματων, οργανωμενους χωρους σταθμευσης και παρκα αυτοκινουμενων προσπαθωντας να τα προσελκυσουν στην περιοχη τους.

Αλλα ηθη.....
Σε 30 χρόνια μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με αυτό...όσα χρόνια δηλαδή είμαστε πίσω σαν χώρα και σας φιλοσοφία....
Syncro 16'' 1.8T
Απάντηση

Επιστροφή στο “CAMPERS & CAMPING”