VW T6 2015 Tristar Edition

Άβαταρ μέλους
Hellenic Vanagon
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012 3:47 pm
Επικοινωνία:

Re: VW T6 2015 Tristar Edition

Δημοσίευση από Hellenic Vanagon »

To T3, (ιδιαίτερα το SYNCRO), στην ιστορία του αυτοκινήτου, θα μπορεί να συγκριθεί μόνο με PORSCHE 911, σαν εξωτικό και μοναδικό δημιούργημα.

Tα Τ4, Τ5, Τ6, Τ7, Τ8, ....Τ45, θα είναι, για πάντα, απλά...βανάκια, ή λεωφορειάκια, (κλούβες κατά την Ελληνική επαρχία), παρόμοια με χιλιάδες άλλα, Ιαπωνικά, Αμερικάνικα, Ευρωπαϊκά.

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
The Syncro Heresy
Άβαταρ μέλους
magiolino
Δημοσιεύσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 11 Μαρ 2012 8:28 pm

Re: VW T6 2015 Tristar Edition

Δημοσίευση από magiolino »

Γιατί μόνο με PORSCHE 911?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hellenic Vanagon
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012 3:47 pm
Επικοινωνία:

Re: VW T6 2015 Tristar Edition

Δημοσίευση από Hellenic Vanagon »

magiolino έγραψε:Γιατί μόνο με PORSCHE 911?
Έχεις δίκιο!

Κωδικοποιημένη αναφορά κάνω, σε ένα αυτοκίνητο και μία αρχιτεκτονική που, κατά κύριο λόγο, στην συνείδηση μας, εκπροσωπείται από την 911.

Φυσικά στην αρχιτεκτονική αυτή, στην πραγματικότητα, βασίζονται δεκάδες, (μοντέλα), PORSCHE.
The Syncro Heresy
Άβαταρ μέλους
syncro16gr
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ 2011 11:37 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: VW T6 2015 Tristar Edition

Δημοσίευση από syncro16gr »

Πάντως όταν είχε βγει το Τ4, η εικόνα που μου έδωσε ήταν "πολύ γιαπωνέζικο" ρε παιδί μου! - Το ίδιο είχα νιώσει και με το Taro.

Βλέποντας τα εργοστάσια παραγωγής του: Taipei/Taiwan, Jakarta/Indonesia, Hino/Japan και λίγο από Hannover/Germany και Poznan/Poland, δεν ήμουν και πολύ μακρυά στην αίσθηση...

The end of an era... είχε ήδη συμβεί...
Εικόνα
Caravelle CL Syncro16" Camper από το 2003.
"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες, δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές..."
Άβαταρ μέλους
Hellenic Vanagon
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ 2012 3:47 pm
Επικοινωνία:

Re: VW T6 2015 Tristar Edition

Δημοσίευση από Hellenic Vanagon »

syncro16gr έγραψε:Πάντως όταν είχε βγει το Τ4, η εικόνα που μου έδωσε ήταν "πολύ γιαπωνέζικο" ρε παιδί μου! - Το ίδιο είχα νιώσει και με το Taro.

Βλέποντας τα εργοστάσια παραγωγής του: Taipei/Taiwan, Jakarta/Indonesia, Hino/Japan και λίγο από Hannover/Germany και Poznan/Poland, δεν ήμουν και πολύ μακρυά στην αίσθηση...

The end of an era... είχε ήδη συμβεί...
'Αλλωστε απέτυχε τρομερά και στην Αμερική, όπου συναγωνίστηκε, χωρίς νόημα και χωρίς λόγο, τα χιλιάδες ομοειδή άλλων κατασκευαστών, "κόβοντας" και τον δρόμο προς Η.Π.Α. του Τ5, το οποίο ποτέ δεν πάτησε εκεί.

Το "riding on the air feeling", εμπρός από τους κατευθυντήριους τροχούς, με μία πανοραμική ορατότητα, με ένα κινητήρα να δουλεύει κάπου μακρυά, πίσω, κάτω από ένα πάτωμα που μας δίνει απεριόριστες δυνατότητες ηχομόνωσης, χάθηκε για πάντα, και για τους Αμερικανούς οπαδούς αυτής της αίσθησης, που ξεκίνησε από το Τ1 που λάτρεψαν, (και λατρεύουν), συνεχίστηκε με το Τ2, (σπάζοντας ρεκόρ πωλήσεων), και κορυφώθηκε, ιδιαίτερα, στο τετρακίνητο Τ3.
The Syncro Heresy
Απάντηση

Επιστροφή στο “SYNCRO & 4MOTION”